Piraci z Karaibów

1. Co trzeba wiedzieć?

Piraci z Karaibów przedstawił Disneylandzie, co było podstawą do nagrania filmu. Film powstał w Ameryce, a raczej cała seria. Pięć filmów powstało pod okiem Jerry’ego Bruckheimera i Walt Disney Pictures. Główni bohaterowie to Johnny Depp, Keira Knigtley, Geoffrey Rush i Orlando Bloom. 

2. Ile części powstało i kiedy?

Pierwsza część to Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły, która została opublikowana w 2003 roku.

Druga część to Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka, która została opublikowana w 2006 roku.

Trzecia część to Piraci z Karaibów: Na krańcu świata, która została opublikowana w 2007 roku.

Czwarta część to Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach, która została opublikowana w 2011 roku.

Piąta część to Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara, która została opublikowana w 2017 roku. (Opublikowana miała być w 2015 roku, ale najpierw premiera została przełożona z powodu afery z psami głównego aktora, a później przełożono, bo bohater złamał rękę.)

3. Co warto wiedzieć?

Na podstawie filmu i bajki powstało wiele innych bajek i filmów, które nie znalazły aż takiego popytu. Jedna z bajek to np. Lego Piraci z Karaibów. Bajka powstała specjalnie dla fanów klocków Lego. Jak dobrze wiemy teraz firma Lego nie produkuje tylko klocków, ale również bajki. Powstało też pełno gier i dwie serie książek dla młodzieży. Filmy zdobyły 11 nominacji i jedną statuetkę Oscara. Przychód z wszystkich części przekroczył 3,7 mld USD!!! 

4, Kto? Gdzie? Kiedy?

Jeżeli chodzi o bohaterów to można wymienić 19 głównych.

Pierwszy – Kapitan Jack Sparrow – zagrany przez Johnny’ego Depp’a – wszystkie części,

Drugi – Hektor Barbossa – zagrany przez Geoffrey Rush – wszystkie części,

Trzeci – Joshamme Gibbs – zagrany przez Kevin McNally – wszystkie części.

Czwarty – Will Turner – zagrany przez Orlando Bloom – 1, 2, 3 i 5 część,

Piąty – Elizabeth Swann – zgrana przez Keira Knightley – 1, 2, 3 i 5 część,

Są to najczęstsze role.

5. Recenzje części:

Filmy pełne akcji, które wciągają swoją tematyką. Pierwsze części może nie są takie spektakularne, jak ostatnie, ale warto wytrzymać i obejrzeć wszystko.Jeżeli chodzi o osobne części to tak jak wspomniałam pierwsze trzy były nieco słabsze niż dwa ostatnie, które bardzo mnie wciągnęły. Dobre amerykańskie filmy, które zawierają nutkę komedii, ale i dramatu. Dla mnie idealna mieszanka, która eksplodowała i znalazła dużą garstkę fanów. Filmy na pewno dla całej rodziny, oczywiście pomijając sceny walki, które nie do końca powinny widzieć mniejsze dzieciaki. Seria jedna z lepszych, którą zna cały świat i na pewno będzie mieć popyt na wiele lat.

Categories: Książki

Tags: ,